Akarana Mens Page

Weekly Scramble Results

Congratulations - prizes have been credited to your member points accounts.

August 2019

Wednesday 14th:

1st Andrew Blake - 40pts ($14)

2nd Daniel Ferns - 38pts ($12)

 

Twos Strahan Smith - ($12)

 

Sunday 11th:

T1 Michael Graham - 35pts ($5)

T1 Noel Callaghan - 35pts ($5)

T1 Peter Collins - 35pts ($5)

T1 Kevin Molloy - 35pts ($5)

 

Twos Sep Masoe, Graham Stanage, Michael Graham - ($6)

 

Saturday 10th:

Senior Division

T1 Rob Fairnie - 37pts ($28)

T1 Paul Grace - 37pts ($28)

T3 Martin Howard - 35pts ($8)

T3 William Winnington-Sharp - 35pts ($8)

 

Junior Division

1st Rory Deane - 39pts ($31)

2nd Clive Mitchell - 38pts ($19)

3rd Roger Sweeney - 37pts ($13)

 

Twos Dipak Bagia, Dan McGall, Rory Deane, Dermot Rodden - ($11)

 

Wednesday 7th:

1st Martin Howard - 37pts ($22)

2nd Nigel Sibun - 36pts ($12)

3rd David O'Reilly - 35pts ($10)

 

Twos Nigel Sibun - ($22)

 

Sunday 4th: Rained Out

 

Saturday 3rd: Super Scramble

Senior Division

1st Rakesh Chand - 67 Nett (Sun Mountain Teton Golf Bag & $100 Clubroom Voucher)

2nd Mick Shaw - 69 Nett (Bushnell Phantom GPS & $50 Clubroom Voucher)

3rd Martin Howard - 71 Nett CB (Clothing Combo - Pullover, Polo, Beanie, & Socks)

 

Junior Division

1st Calvyn Wilson - 68 Nett (Sun Mountain Teton Golf Bag & $100 Clubroom Voucher)

2nd Mansoo Kim - 69 Nett (Bushnell Phantom GPS & $50 Clubroom Voucher)

3rd John Phillips - 70 Nett CB (Clothing Combo - Pullover, Polo, Beanie, & Socks)

 

Twos Quinn Butler x3, Toga Laulu, Brett Pollock, Martin Howard, Fred Hawke, Ian Samu, Calvyn Wilson - (Pinnacle Soft Sleeve)

 

July 2019

Wednesday 31st:

T1 Glen Yare - 40pts ($12)

T1 David O'Reilly - 40pts ($12)

T3 Kenneth Stoneman - 39pts ($6)

 

Twos Richard Kim x2 - ($7), Glen Yare, John Phillips - ($4)

 

Sunday 28th:

1st Steve Webby - 39pts ($20)

T2 Andrew Ford - 35pts ($4)

T2 Rick Nelson - 35pts ($4)

T2 Michael Graham - 35pts ($4)

T2 Kevin Molloy - 35pts ($4)

T2 Peter Bishop - 35pts ($4)

 

Twos Kevin Molloy, Mick Shaw - ($20)

 

Saturday 27th:

Senior Division

1st Martin Howard - 38pts ($34)

2nd Greg Pene - 37pts ($20)

T3 Neil Pritchard - 35pts ($7)

T3 Willie Ioelu - 35pts ($7)

 

Junior Division

1st Alexander Hamilton - 42pts ($33)

2nd Kevin Hutchison - 41pts ($20)

3rd John Phillips - 40pts ($13)

 

Twos Brian Son, Martin Howard, James Gatley, Kevin Hutchison - ($30)

 

Wednesday 24th

1st Kevin Hutchinson 37pts ($18)

2nd Gavin Baker 36pts ($10)

T3 Darren Gallot 35pts ($4)

T3 David Fiu 35pts ($4)

T3 Myles Cleave 35pts ($4)

Two's Allan McRae, Les Breingan ($10)

 

Sunday 21st

1st Roger Pears 39pts ($30)

2nd Peter Bishop 39pts ($30)

3rd Carl Irwin 38pts ($20)

Two's Mark Allonby, Andrew McCabe, Michael Connor, Maxine Naden, Roger Pears ($16)

 

Saturday 20th:

Senior division

1st Dipak Bagia 38pts ($51)

2nd Owen Ramsbottom 38pts ($30)

3rd Quinn Butler 38pts ($20)

Junior Division

1st Tom Fox 36pts ($36)

2nd Sailesh Singh 35pts ($21)

3rd Les Breingan 35pts ($14)

Two's Dipak Bagia x 2, Strahan Smith, Martin Howard, Tony Bridgman and Willie To'o Loelu

 

Wednesday 17th:

1st Hur Won - 41pts ($13)

2nd David O'Reilly - 35pts ($7)

3rd Steve Oh - 34pts ($5)

 

Saturday 13th:

1st Aaron Evans - 39 pts ($43)

2nd Brian Son - 38 pts ($26)

3rd Moo Keun Suk - 37 pts ($17)

 

Wednesday 10th:

1st Won Hur - 38pts ($20)

T2 David O'Reilly - 37pts ($10)

T2 John Hyun - 37pts ($10)

 

Twos Kevin Hutchison - ($20)

 

Sunday 7th:

1st Peter Bonisch - 43pts ($35)

2nd Darren Gallot - 37pts ($20)

3rd Allison Pollock - 35pts ($15)

 

Twos Strahan Smith, Clive Mitchell, John Hyun - ($23)

Saturday 6th:

Senior Division

1st Peter Sansom - 38pts ($40)

2nd Henry Suk - 37pts ($24)

3rd Dean Rand - 36pts ($16)

 

Junior Division

1st Patrick Dean - 38pts ($36)

2nd Bill Strand - 37pts ($20)

T3 Brendan Cooney - 33pts ($4)

T3 Fred Hawke - 33pts ($4)

T3 Graham McKay - 33pts ($4)

T3 Michael Gould - 33pts ($4)

T3 Tom Fox - 33pts ($4)

T3 Rory Dean - 33pts ($4)

 

Twos Peter Sansom x2, Greg Pene, Tim Pollock, Henry Suk, Strahan Smith, Blake Woodcock, Rory Deane, Ian Samu - ($6)

 

Wednesday 3rd:

1st Gavin Baker - 39pts ($14)

2nd Andrew Blake - 35pts ($10)

 

Twos None

 

June 2019

Sunday 30th:

1st Strahan Smith - 40pts ($40)

2nd Rakesh Chand - 39pts ($20)

T3 Kevin Molloy - 38pts ($10)

T3 Gavin Baker - 38pts ($10)

 

Twos Nick Margison, Michael Graham, Mick Shaw, Paul Housham, Aaron Evans - ($15)

 

Saturday 29th: Super Scramble

Senior Division

1st Mark Pirihi - 40pts (SM Pathfinder Trundler & $100 Clubroom Voucher)

T2 Paul Grace - 38pts (Garmin S10 GPS Watch & $50 Clubroom Voucher)

T2 Malcolm Coldicutt - 38pts (Oakley Clothing Combo - Polo, Pants, & Cap)

4th Mick Shaw - 37pts (Oakley Clothing Combo - Polo, Pants, & Cap)

 

Junior Division

T1 Won Hur - 40pts (SM Pathfinder Trundler & $100 Clubroom Voucher)

T1 John Simpson - 40pts (FJ ARC XT Golf Shoes & $50 Clubroom Voucher)

T1 David O'Reilly - 40pts (Garmin S10 GPS Watch)

4th Steve Oh - 37pts CB (FJ ARC XT Golf Shoes)

 

Twos Mick Shaw, Mark Pirihi, Malcolm Coldicutt, Aaron Evans, John Simpson, John Smith - (1x Sleeve Titleist Pro V1 Golf Balls)

 

Wednesday 26th

1st Les Breingan - 38pts ($18)

T2 Bosun Paki - 36pts ($9)

T2 Bosun Paki - 36pts ($9)

 

Twos Mick Shaw, David Fiu, John Hyun - ($6)

 

Sunday 23rd

1st Steve Webby - 40pts ($20)

T2 Darren Gallot - 37pts ($10)

T2 Stephen Ollerenshaw - 37pts ($10)

 

Twos Strahan Smith, Steve Webby - ($13)

 

Saturday 22nd:

Senior Division

1st Aaron Evans - 38pts ($45)

2nd John Hyun - 37pts ($27)

3rd Grant Stewart - 36pts ($18)

 

Junior Division

1st Tom Fox - 41pts ($46)

2nd Paul Spackman - 39pts ($28)

3rd Brian Thomson - 37pts ($19)

 

Twos Graeme Ritchie, Mick Shaw, Colin Lucas, Thomas Fitzjames - ($15)

 

Wednesday 19th:

1st Dan McGall - 39pts ($17)

2nd Lachie Shea - 38pts ($10)

3rd Les Breingan - 37pts ($7)

 

Twos Stephen Elkin, Strahan Smith, Dan McGall - ($5)

 

Sunday 16th:

1st Steve Oh - 43pts ($27)

2nd Clive Jepson - 38pts ($15)

3rd Courtney Jouning - 37pts ($12)

 

Twos Mansoo Kim, Michael Graham - ($25)

 

Saturday 15th:

Senior Division

1st Willie Ioelu - 40pts ($49)

2nd Greg Collins - 39pts ($29)

T3 Tony Bridgman - 38pts ($10)

T3 Greg Pene - 38pts ($10)

 

Junior Division

1st Steve Plant - 42pts ($42)

T2 Les Breingan - 40pts ($21)

T2 Kevin Maskell - 40pts ($21)

 

Twos Greg Pene, Tony Bridgman, Mansoo Kim, Brian Thomson, Paul Lash, Thomas Fitzjames - ($10)

 

Wednesday 12th:

1st Wil Zimmerli - 43pts ($25)

2nd Bosun Paki - 40pts ($12)

T3 Ian Samu - 39pts ($6)

T3 John Hyun - 39pts ($6)

 

Twos Mick Shaw, John Hyun, Wil Zimmerli, Dean Rand - ($6)

 

Sunday 9th:

T1 Allan McRae - 39pts ($30)

T1 Ryan Bullock - 39pts ($30)

3rd Strahan Smith - 37pts ($12)

T4 John Hickey - 36pts ($5)

T4 Jae Myung Shim - 36pts ($5)

T4 Wil Zimmerli - 36pts ($5)

T4 Courtney Jouning - 36pts ($5)

 

Twos - Willie Ioelu, Aaron Evans, Paul Grace, Michael Hitchcock, Roy Bedford, Barbara Jepson, Brendan Cooney, Mark Pirihi, Michael Graham - ($10)

 

Saturday 8th:

Senior Division

1st Som Mudaliar - 37pts ($25)

2nd Jae Myung Shim - 35pts ($15)

T3 Brian Son - 33pts ($5)

T3 John Hyun - 33pts ($5)

 

Junior Division

1st Mark Allonby - 36pts ($21)

T2 Ian Samu - 33pts ($10)

T2 Courtney Jouning - 33pts ($10)

 

Wednesday 5th: Rained Out

 

Sunday 2nd:

1st Roger Harris - 33pts ($10)

2nd Maxine Naden - 31pts ($6)

 

Saturday 1st:

1st Allan McRae - 38pts ($13)

T2 Andrew McCabe - 35pts ($4)

T2 Graham Stanage - 35pts ($4)

T2 Dermot Rodden - 35pts ($4)

 

May 2019

Wednesday 29th:

1st Steve Plant - 37pts ($19)

2nd Mick Shaw - 36pts ($10)

T3 Jeff Cate - 35pts ($3)

T3 Kenneth Stoneman - 35pts ($3)

T3 Kevin Maskell - 35pts ($3)

 

Sunday 26th:

1st Jae Myung Shim - 40pts ($23)

2nd Thomas Fitzjames - 39pts ($13)

T3 Steve Webby - 36pts ($5)

T3 Stephen Ollerenshaw - 36pts ($5)

 

Saturday 25th: Super Scramble

Senior Division

1st Mick Shaw - 41pts (Sun Mountain Pathfinder Trundler & $100 Clubroom Voucher)

2nd Steve Webby - 39pts (Sun Mountain Pathfinder Trundler & $50 Clubroom Voucher)

3rd Lachie Shea - 38pts (Titleist Umbrella, Cap, & Dozen ProV1 Balls)

 

Junior Division 

1st Rakesh Chand - 40pts (Oakley Pullover, Polo, Pants, & Belt  & $100 Clubroom Voucher)

2nd Andy Moon - 39pts (Titleist Umbrella, Cap, & Dozen ProV1 Balls & $50 Clubroom Voucher)

3rd Sep Masoe - 38pts CB (Oakley Pullover, Polo, Pants, & Belt)

 

Wednesday 22nd:

T1 Brent Apps - 35pts ($11)

T1 Ian Samu - 35pts ($11)

T1 Strahan Smith - 35pts ($11)

 

Sunday 19th:

1st Courtney Jouning - 36pts ($9)

2nd Michael Hitchcock - 35pts ($5)

 

Saturday 18th:

Senior Division

T1 Jae Myung Shim - 38pts ($28)

T1 Darren Gallot - 38pts ($28)

T3 Brian Son - 36pts ($12)

T3 Lachie Shea - 36pts ($12)

 

Junior Division

1st Colin Lucas - 38pts ($35)

T2 Stephen Ollerenshaw - 37pts ($14)

T2 Tom Fox - 37pts ($14)

T2 Tom Hills - 37pts ($14)

T2 Kevin Maskell - 37pts ($14)

 

Wednesday 15th:

T1 Nigel Sibun - 38pts ($15)

T1 Alistair Bisset - 38pts ($15)

T3 Patrick Dean - 34pts ($4)

T3 Bruce McRae - 34pts ($4)

T3 John Hyun - 34pts ($4)

 

Sunday 12th:

1st Roger Harris - 34pts ($8)

 

Saturday 11th:

Senior Division

1st Brian Son - 40pts ($37)

2nd Strahan Smith - 39pts ($23)

3rd Greg Collins - 38pts ($15)

 

Junior Division

1st Alex Hamilton - 43pts ($43)

2nd Rory Deane - 39pts ($26)

3rd Din Siva - 38pts ($18)

 

Wednesday 8th:

1st Bruce McRae - 40pts ($23)

2nd Steve Webby - 39pts ($13)

3rd Ian Samu - 38pts ($10)

 

Sunday 5th:

1st Christine Pears - 42pts ($30)

2nd James Anderson - 39pts ($20)

3rd Strahan Smith - 38pts ($10)

 

Saturday 4th:

Senior Division

1st Grant Stewart - 41pts ($34)

2nd Alan Quek - 40pts ($20)

3rd Rakesh Chand - 39pts ($14)

 

Junior Division

1st Andy Moon - 39pts ($30)

2nd Brian Thomson - 38pts ($15)

T3 Yenta Gounder - 37pts ($5)

T3 Colin Lucas - 37pts ($5)

T3 Bruce McRae - 37pts ($5)

 

Wednesday 1st

T1 David Fiu - 39pts ($16)

T1 Steve Webby - 39pts ($16)

T3 Nigel Sibun - 36pts ($8)

T3 Allan McRae - 36pts ($8)

 

April 2019

Sunday 28th:

1st Finn Glengarry - 42pts ($12)

2nd Paul McHugh - 41pts ($8)

 

Saturday 27th: Super Scramble

Senior Division

1st Graeme Ritchie - 39pts (Oakley Pants, Oakley Vest, Logo Polo & $100 Clubroom Voucher)

T2 Chan Woo Shim - 37pts (Winter Pack: Umbrella, Towel, Rain Cover, Beanie, & $50 Clubroom Voucher)

T2 Quinn Butler - 37pts (Sun Mountain Pathfinder Trundler)

 

Junior Division

1st Patrick Deane - 42pts (Winter Pack: Umbrella, Towel, Rain Cover, Beanie, & $100 Clubroom Voucher)

T2 Gregory Keene - 37pts (Oakley Pants, Oakley Vest, Logo Polo, & $50 Clubroom Voucher)

T2 Mansoo Kim - 37pts (Sun Mountain Pathfinder Trundler)

 

 

Wednesday 24th:

1st Nigel Sibun - 39pts ($19)

2nd Gavin Baker - 37pts ($12)

3rd Gary Jenkin - 36pts ($8)

 

Sunday 21st:

1st Jae Myung Shim - 42pts ($20)

2nd Brett Pollock - 39pts ($12)

3rd Daniel Kinney - 37pts ($8)

 

Saturday 20th:

Senior Division

1st Tony Williams - 36pts ($21)

T2 Dean Ran - 35pts ($10)

T2 Nicholas Cho - 35pts ($10)

 

Junior Division

T1 John Hickey - 39pts ($15)

T1 Paul Spackman - 39pts ($15)

T3 Graham McKay - 38pts ($6)

T3 Dave Nicolson - 38pts ($6)

 

Wednesday 17th:

1st Steve Plant - 38pts ($20)

2nd Stephen Ollerenshaw - 37pts ($10)

T3 Henry Vaeoso - 34pts ($5)

T3 Roger Harris - 34pts ($5)

 

Sunday 14th:

1st Jae Myung Shim - 39pts ($16)

T2 Nga Naden - 37pts ($7)

T2 John Smith - 37pts ($7)

 

Saturday 13th:

1st Les Breingan - 38pts ($36)

2nd Hadyn Halls - 37pts ($21)

3rd Allan McRae - 35pts ($14)

 

Wednesday 10th:

1st Andrew Shin - 40pts ($30)

2nd Kevin Hutchison - 39pts ($20)

3rd Lachie Shea - 38pts ($10)

 

Wednesday 4th - Sunday 7th: Course Closed for Barfoot & Thompson Open

 

March 2019

Sunday 31st:

1st Din Siva - 40pts ($28)

T2 Kevin Molloy - 39pts ($9)

T2 Blake Woodcock - 39pts ($9)

T2 Nick Margison - 39pts ($9)

 

Saturday 30th: Super Scramble

Senior Division

1st Henry Suk - 46pts (Sun Mountain Pathfinder Trundler & $100 Clubroom Voucher)

T2 Greg Pilmer - 39pts (Polo, Pants, & Hat & $50 Clubroom Voucher)

T2 Greg Pene - 39pts (Polo, Pants, & Hat)

 

Junior Division

1st Paul Spackman - 43pts (Sun Mountain Pathfinder Trundler & $100 Clubroom Voucher)

2nd Diarmuid O'Keeffe - 40pts (Footjoy ARC XT Golf Shoes & $50 Clubroom Voucher)

3rd Alan Quek - 39pts (Footjoy ARC XT Golf Shoes)

 

Wednesday 27th:

1st Greg Pene - 45pts ($24)

2nd Strahan Smith - 40pts ($14)

3rd Steve Oh - 39pts ($10)

 

Sunday 24th:

T1 Courtney Jouning - 38pts ($12)

T1 Rick Nelson - 38pts ($12)

 

Saturday 23rd:

Senior Division

1st Martin Howard - 40pts ($49)

T2 Rex Collier - 38pts ($16.5)

T2 Paul Grace - 38pts ($16.5)

T2 Blake Woodcock - 38pts ($16.5)

 

Junior Division

1st Scott Taylor - 43pts ($45)

2nd Roger Sweeney - 41pts ($27)

T3 Raymond Ramesh - 40pts ($9)

T3 Liam Gunson - 40pts ($9)

T3 Rob Fairnie - 40pts ($9)

 

Wednesday 20th:

1st John Phillips - 43pts ($23)

T2 Mick Shaw - 41pts ($10)

T2 Les Breingan - 41pts ($10)

 

Sunday 17th:

1st Dennis Harlick - 42pts ($22)

2nd Strahan Smith - 39pts ($12)

T3 Kevin Molloy - 38pts ($3)

T3 Maxine Naden - 38pts ($3)

T3 Judy Chisholm - 38pts ($3)

 

Saturday 16th:

1st Tony Williams - 41pts ($49)

T2 Mark Pirihi - 40pts ($16)

T2 Allan Middleton - 40pts ($16)

T2 Peter Sansom - 40pts ($16)

 

Wednesday 13th:

T1 Noel Callaghan - 41pts ($15)

T1 Richard Kim - 41pts ($15)

T3 Kevin Maskell - 39pts ($12)

T3 Ian Samu - 39pts ($12)

 

Sunday 10th:

1st Stephen Elkin - 41pts ($28)

T2 Hugo Wyatt - 39pts ($14)

T2 Alexander Larsen - 39pts ($14)

 

Saturday 9th

1st Rob Fairnie - 38pts ($36)

T2 Aaron Evans - 37pts ($18)

T2 Marty Hehewerth - 37pts ($18)

 

Saturday 2nd: 

Senior Division

T1 Alan Quek - 38pts ($20)

T1 Henry Suk - 38pts ($20)

3rd Allan McRae - 37pts ($10)

 

Junior Division

1st Ian Samu - 40pts ($24)

2nd Marty Hehewerth - 39pts ($14)

T3 Jae Myung Shim - 38pts ($5)

T3 Andy Moon - 38pts ($5)

 

February 2019

Wednesday 27th:

1st Mike Graves - 41pts ($16)

2nd Steve Oh - 40pts ($10)

3rd Brent Apps - 36pts ($10)

 

Sunday 24th:

T1 Antony Russell - 40pts ($15)

T1 Nick Margison - 40pts ($15)

T3 Jae Myung Shim - 39pts ($10)

T3 Jae Myung Shim - 39pts ($10)

 

Saturday 23rd: Super Scramble

Senior Division

1st Blake Woodcock - 42pts (Oakley Sunglasses, Oakley Cap, & $100 Clubroom Voucher)

2nd Tony Williams - 38pts (Qwick Fold Trundler & $50 Clubroom Voucher)

3rd Dan McGall - 37pts CB (Oakley Polo, Oakley Shorts, & Oakley Belt)

 

Junior Division

1st Marty Hehewerth - 39pts (Cube Cart Trundler & $100 Clubroom Voucher)

2nd Les Breingan - 37pts (Oakley Polo, Oakley Shorts, Oakley Belt, & $50 Clubroom Voucher)

3rd Yenta Gounder - 36pts (2 x Footjoy Pants)

 

Wednesday 20th:

1st Bruce McRae - 37pts ($18)

T2 Les Breingan - 36pts ($6)

T2 Stephen Elkin - 36pts ($6)

T2 Jeff Cate - 36pts ($6)

 

Sunday 17th:

T1 Dennis Harlick - 39pts ($25)

T1 Kevin Molloy - 39pts ($25)

3rd Peter Bishop - 38pts ($16)

 

Saturday 16th:

Senior Division

1st David Fiu - 39pts ($33)

2nd Mick Shaw - 38pts ($18)

3rd Steve Webby - 36pts ($12)

 

Junior Division

1st Quinn Butler - 41pts ($30)

T2 John Smith - 37pts ($10)

T2 Kevin Hutchison - 37pts ($10)

T2 Grant McNaughton - 37pts ($10)

 

Wednesday 13th:

T1 Patrick Deane - 39pts ($13)

T1 Wil Zimmerli - 39pts ($13)

3rd Alistair Bisset - 38pts ($8)

 

Sunday 10th:

1st Calvyn Wilson - 43pts ($14)

2nd Roy Bedford - 41pts ($8)

3rd Gavin Baker - 37pts ($6)

 

Saturday 9th:

Senior Division

1st Wil Zimmerli - 42pts ($30)

2nd Sailesh Singh - 39pts ($18)

3rd Brian Son - 38pts ($12)

 

Junior Division

1st Thomas Caukwell - 40pts ($25)

T2 Les Breingan - 38pts ($12)

T2 Greg Keen - 38pts ($12)

 

Wednesday 6th: Waitangi Day Mixed Scramble

1st Tim Hayhow - 41pts ($40)

T2 Les Breingan - 40pts ($20)

T2 Scott Davies - 40pts ($20)

4th John Smith - 39pts ($10)

 

Sunday 3rd:

1st Stephen Ollerenshaw - 40pts ($20)

2nd Nick Scollay - 38pts ($12)

3rd Jae Myung Shim - 36pts ($8)

 

Saturday 2nd:

1st Mark Allonby - 41pts ($13)

2nd Colin Lucas - 37pts ($7)

T3 Dean Rand - 36pts ($3)

T3 Rodney Lean - 36pts ($3)

 

January 2019

Wednesday 30th:

T1 Won Hur - 43pts ($18)

T1 Nigel Sibun - 43pts ($18)

3rd Richard Kim - 41pts ($12)

 

Sunday 27th:

1st Sharon Jennings - 43pts ($40)

T2 Colin Lucas - 39pts ($20)

T2 Brett Pollock - 39pts ($20)

 

Saturday 26th:

Senior Division

1st Greg Collins - 40pts ($23)

T2 Adam Pearce - 37pts ($11)

T2 Mick Shaw - 37pts ($11)

 

Junior Division

1st David O'Reilly - 44pts ($26)

T2 Antony Russell - 40pts ($13)

T2 Dermot Rodden - 40pts ($13)

 

Wednesday 23rd:

1st Peter Bishop - 45pts ($14)

T2 Richard Kim - 44pts ($7)

T2 Brent Apps - 44pts ($7)

 

Sunday 20th:

1st Nick Margison - 40pts ($15)

 

Saturday 19th:

Senior Division

1st Steve Webby - 42pts ($26)

2nd Martin Howard - 40pts ($15)

T3 Hugh Gunson - 39pts ($5)

T3 Grant Stewart - 39pts ($5)

 

Junior Division

1st Mark Roberts - 43pts ($31)

2nd Bill Strand - 40pts ($18)

T3 Greg Collins - 39pts ($3)

T3 Won Hur - 39pts ($3)

T3 Shaun Choi - 39pts ($3)

T3 Scott Taylor - 39pts ($3)

 

Wednesday 16th:

1st Graeme Ritchie - 42pts ($35)

2nd Kevin McDonald - 39pts ($20)

T3 Roger Harris - 38pts ($5)

T3 Richard Kim - 38pts ($5)

T3 Blake Woodcock - 38pts ($5)

 

Sunday 13th:

1st Michael Graham - 41pts ($25)

2nd Andy Moon - 40pts ($15)

T3 Clive Jepson - 39pts ($5)

T3 Junior Rokose - 39pts ($5)

 

Saturday 12th:

Senior Division

1st Brett Campbell - 41pts ($27)

T2 Nicholas Syme - 39pts ($9)

T2 Brett Pollock - 39pts ($9)

T2 Mark Pirihi - 39pts ($9)

 

Junior Division

1st Stephen Ollerenshaw - 38pts ($33)

T2 Dermot Rodden - 37pts ($11)

T2 Michael Graves - 37pts ($11)

T2 Nick Simpon - 37pts ($11)

 

Wednesday 9th:

1st Nigel Sibun - 36pts ($22)

2nd John Hyun - 35pts ($13)

T3 Yenta Gounder - 34pts ($4)

T3 Nick Syme - 34pts ($4)

 

Saturday 5th:

Senior Division

1st Allan McRae - 38pts ($19)

2nd Mark Pirihi - 37pts ($11)

3rd Graham Stanage - 36pts ($8)

 

Junior Division

T1 Clive Mitchell - 39pts ($18)

T1 Stephen Ollerenshaw - 39pts ($18)

3rd Rob Fairnie - 38pts ($8)

 

Wednesday 2nd: New Year's Scramble

1st Strahan Smith - 42pts ($37)

2nd Rob Fairnie - 40pts ($22)

3rd Tony Bridgman - 39pts ($15)

 

Tuesday 1st: New Year's Scramble

1st Strahan Smith - 41pts ($16)

2nd Colin Lucas - 39pts ($8)

 

December 2018

Sunday 30th:

1st Tania Harrison - 40pts ($30)

T2 Malcolm Smith - 39pts ($10)

T2 Elisha Kim - 39pts ($10)

T2 Stephen Ollerenshaw - 39pts ($10)

 

Saturday 29th:

Senior Division

T1 Malcolm Coldicutt - 39pts ($15)

T1 Mick Shaw - 39pts ($15)

3rd Peter Sansom - 38pts ($10)

 

Junior Division

1st Fred Hawke - 38pts ($24)

T2 Won Hur - 36pts ($12)

T2 Diarmuid O'Keeffe - 36pts ($12)

 

Wednesday 26th: Boxing Day Scramble

T1 Marama Thorpe - 41pts ($25)

T1 Brett Pollock - 41pts ($25)

3rd Yenta Gounder - 39pts ($19)

 

Sunday 23rd:

T1 James Anderson - 38pts ($17)

T1 David Ball - 38pts ($17)

3rd Jordan King - 37pts ($10)

 

Saturday 22nd:

Senior Division

1st Ryan Bullock - 42pts ($32)

T2 Brett Campbell - 40pts ($16)

T2 Nicholas Tausi - 40pts ($16)

 

Junior Division

1st James Anderson - 39pts ($30)

T2 Richard Kim - 38pts ($6)

T2 Paul McNiff - 38pts ($6)

T2 Mark Roberts - 38pts ($6)

T2 Stephen Ollerenshaw - 38pts ($6)

T2 Yenta Gounder - 38pts ($6)

 

Wednesday 19th:

T1 Dean Rand - 43pts ($20)

T1 Geoffrey Joyce - 43pts ($20)

3rd Grant McNaughton - 42pts ($14)

 

Sunday 16th:

1st Noel Callaghan - 42pts ($26)

2nd Tim Pollock - 39pts ($14)

T3 Nick Margison - 38pts ($6)

T3 Peter Bishop - 38pts ($6)

 

Saturday 15th:

Senior Division

1st Dean Rand - 41pts ($32)

2nd Steven Fair - 37pts ($18)

3rd Roger Harris - 36pts ($14)

 

Junior Division

1st Dermot Rodden - 41pts ($30)

T2 Brendan Cooney - 38pts ($15)

T2 Clive Mitchell - 38pts ($15)

 

Wednesday 12th:

1st Geoffrey Joyce - 40pts ($20)

2nd Dan McGall - 40pts ($20)

3rd Paul Lash - 40pts ($20)

 

Sunday 9th:

1st Jae Myung Shim - 40pts ($18)

2nd Din Siva - 40pts ($18)

3rd Allan Middleton - 40pts ($18)

 

Saturday 8th: Super Scramble

Senior Division

1st Kevin McDonald - 64 Nett (Sun Mountain Pathfinder Trundler & $100 Clubroom Voucher)

2nd Albert Toh - 65 Nett (Footjoy ARC XT Golf Shoes & $50 Clubroom Voucher)

3rd Aaron Evans - 69 Nett (Sun Mountain Micro Cart Trundler)

4th Henry Suk - 70 Nett (Oakley RadarEV Prizm Sunglasses)

 

Junior Divison

1st Yenta Gounder - 64 Nett (Footjoy ARC XT Golf Shoes & $100 Clubroom Voucher)

2nd Roger Harris - 68 Nett CB (Oakley Radar EV Sunglasses & $50 Clubroom Voucher)

3rd Clive Mitchell - 68 Nett (Sun Mountain 3-Five Carry Bag)

4th John Grant - 69 Nett (Sun Mountain 3-Five Carry Bag)

 

Wednesday 5th: 

1st Jeff Cate - 42pts ($30)

2nd Henry Vaeoso - 40pts ($18)

T3rd Joe Naden - 37pts ($7)

T3rd Willie Ioelu - 37pts ($7)

 

Sunday 2nd:

1st Kevin Molloy - 40pts ($29)

2nd Lopi Faleafa - 39pts ($16)

T3rd Din Siva - 38pts ($4)

T3rd Ian Samu - 38pts ($4)

T3rd Nicholas Cho - 38pts ($4)

 

Saturday 1st: No Scramble (Closing Day)

 

November 2018

 

Wednesday 28th:

1st Steve Oh - 40pts ($29)

2nd John Hyun - 39pts ($17)

3rd Darren Gallot - 38pts ($12)

 

Sunday 25th: No Scramble (Gold Cup)

 

Saturday 24th:

Senior Division

1st Dan McGall - 35pts ($14)

2nd Allan McRae - 34pts ($10)

 

Junior Division

1st Grant McNaughton - 38pts ($12)

2nd Stephen Ollerenshaw - 35pts ($9)

 

Wednesday 21st:

1st Roger Harris ($6)

 

Sunday 18th:

1st Henry Vaeoso - 40pts ($21)

2nd June Cho - 38pts CB ($12)

3rd Finn Glengarry - 38pts ($9)

 

Saturday 17th:

Senior Division

1st Tim Pollock - 41pts ($40)

T2 David Fiu - 39pts ($20)

T2 Shane Cooper - 39pts ($20)

 

Junior Division

1st Stephen Elkin - 40pts ($36)

T2 Bruce McRae - 38pts ($18)

T2 Nicholas Wilson - 38pts ($18)

 

Wednesday 14th:

1st Bruce McRae - 42pts ($22)

2nd Steve Webby - 40pts ($12)

T3rd Roger Harris - 39pts ($5)

T3rd Akimichi Wataneb - 39pts ($5)

 

Sunday 11th:

1st Sailesh Singh - 39pts ($25)

2nd Nicholas Cho - 38pts ($15)

3rd Won Hur - 37pts ($10)

 

Saturday 10th:

Senior Division

1st Grant Stewart - 39pts ($18)

2nd Steve Webby - 34pts ($10)

3rd Martin Howard - 34pts ($7)

 

Junior Division

1st John Phillips - 34pts ($10)

2nd Antony Russell - 34pts ($10)

3rd Les Breingan - 34pts ($10)

 

Wednesday 7th:

1st Akimichi Watanabe - 42pts ($24)

2nd Alistair Bisset - 41pts ($14)

3rd Dean Rand - 40pts ($10)

 

Sunday 4th:

1st Greg Edmonds - 35pts ($20)

 

Saturday 3rd:

Senior Division

1st Andrew Wright - 36pts CB ($17)

2nd Tony Williams - 36pts CB ($17)

3rd Thomas Sutton-Walsh - 36pts ($17)

 

Junior Division

1st Jae Myung Shim - 43pts ($28)

2nd Colin Lucas - 36pts ($16)

3rd Dave Nicolson - 35pts ($11)

 

October 2018

Wednesday 31st:

1st Paki Bosun - 44pts ($32)

2nd Akimichi Watanabe - 43pts ($20)

3rd Alistair Bisset - 42pts ($12)

 

Sunday 28th: No Scramble (Dewar's Cup)

 

Saturday 27th: SUPER SCRAMBLE

Senior Division

1st Neil Pritchard - 41pts (Sun Mountain XCR Cart Bag & $100 Clubroom Voucher)

2nd Richard Turner - 38pts (Oakley Polo, Cap, Belt, & $50 Clubroom Voucher)

3rd Brian Son - 34pts (Sureshot VC Multi GPS)

 

Junior Division

1st Din Siva - 40pts (Oakley Polo, Cap, Belt, & $100 Clubroom Voucher)

2nd Hur Won - 37pts CB (Sun Mountain XCR Cart Bag & $50 Clubroom Voucher)

3rd Tony Bridgman - 37pts (Sureshot Hero 200X GPS)

 

Wednesday 24th:

1st Stephen Ollerenshaw - 41pts ($26)

2nd Joe Naden - 40pts ($16)

3rd Steve Webby - 38pts ($10)

 

Monday 22nd (Labour Day Scramble)

Senior Division

1st Aaron Evans - 43pts ($24)

2nd Andrew McCabe - 40pts ($12)

3rd Allan Middleton - 40pts ($12)

 

Junior Division

1st Gavin Baker - 44pts ($19)

2nd Stephen Ollerenshaw - 41pts ($12)

3rd Ivy Woon - 39pts ($8)

 

Sunday 21st:

1st Kathy Aldridge - 47pts ($18)

2nd Alex Fallas - 41pts ($12)

3rd Steve Webby - 39pts ($8)

 

Saturday 20th:

Senior Division

1st Steve Webby - 44pts ($11)

2nd David Fiu - 41pts ($6)

3rd Thomas Sutton-Walsh - 39pts ($4)

 

Junior Division

1st James Anderson - 45pts ($11)

2nd Bill Strand - 38pts ($5)

3rd T Taaki - 38pts ($5)

 

Wednesday 17th:

1st David Fiu - 42pts ($20)

2nd Steve Oh - 40pts ($12)

3rd Kevin Maskell - 39pts ($8)

 

Sunday 14th:

1st Kevin Molloy - 38pts ($10)

2nd Sheldon Kearns - 36pts CB ($5)

3rd Keong Ho Park - 36pts ($5)

 

Saturday 13th:

Senior Division

1st Graeme Ritchie - 40pts ($22)

2nd Chris Pilmer - 38pts ($13)

3rd Dipak Bagia - 35pts CB ($9)

 

Junior Division

1st Paul Grace - 40pts ($23)

2nd Tony Bridgman - 38pts CB ($11)

3rd Brendan Cooney - 38pts ($11)

 

Wednesday 10th:

1st Won Hur – 40pts ($25)

2nd Dennis Skinner – 39pts CB ($13)

3rd Bosun Paki – 39pts ($13)

 

Sunday 7th:

1st Stephen Ollerenshaw – 43pts ($30)

2nd Jae Myung Shim – 40pts CB ($10)

3rd Mansoo Kim – 40pts CB ($10)

4th Malcom Coldicutt - 40pts ($10)

 

Saturday 6th:

Senior Division

1st Simon Ashton – 38pts CB ($25)

2nd Brian Son – 38pts ($25)

3rd Graham Stanage – 37pts $12)

 

Junior Division

1st Roger Harris – 41pts ($30)

2nd Mansoo Kim – 39pts CB ($9)

3rd Dave Nicholson – 39pts ($9)

Site by Jet Creative Studio